Po dlouhých pěti letech se nechal rokycanský fotograf Martin Spal přesvědčit k další samostatné prezentaci svých fotografií. Aktuální výstava přiblíží blízká i vzdálená místa, která autor navštívil nebo s oblibou navštěvuje se svým fotoaparátem. V sále Muzea Dr.Bohuslava Horáka tak budou od 24.října, kdy bude v 16 hodin výstava otevřena, k vidění jak místa opravdu blízká, tak i ta za hranicemi republiky.
Z těch blízkých zmiňme jen namátkou například fotografii z Hrádku u Rokycan, která zachycuje večerní atmosféru prakticky z městského chodníku, po kterém denně projde procházkou několik desítek lidí. A přesto je to místo krásné, které stojí za povšimnutí.
Nebude však chybět ani nahlédnutí do autorových srdečních Brd, jejich lesů a kopců. A nezmínit alespoň krátce krásu Šumavy by byl bezpochyby hřích.
V posledních letech míří fotografovy cesty s fotoaparátem na východ za hranice, k našim sousedům na Slovensko. Učarovala mu krajina mezi Tatrami a Slovenským rájem. Divočina, kterou si lze nejlépe vychutnat v podzimních dnech, kdy z okolí mizí letní turisté a tamní lesy a kaňony od lidí osiří. Osamělé štíty Vysokých Tater a typická krajina slovenských salaší proto nebudou chybět, stejně jako krajina Alp, její větší sestřička.
Trochu netypicky je pro výstavu zvolen panoramatický formát fotografií, které jsou vytištěné na malířském plátně a vypnuté na dřevěném rámu o šíři 120 cm. Jsou tak určeny přímo jako doplněk do interiéru. I proto bude možné si fotoobrazy zakoupit nebo objednat.
Výstava potrvá pouze jeden měsíc, do 24.listopadu.

Mgr. Marie Süssová